مجموعه : روانشناس
پزشک : سودابه حاجی آقا محمد سودابه حاجی آقا محمد
چرا ما هیچ وقت کاملا عشق اول را فراموش نمیکنیم

 

بیست سال پیش اولین رابطه ام بود... اولین دوست پسرم...اولین دوست دخترم...من 17 سالم بود اون 19 سالش. ما دیوونه هم بودیم. بعدش با هم بهم زدیم چون... . الان خیلی سال گذشته و من هنوز بهش فکر میکنم. شبها به خوابم میاد گاهی. من الان خوشبختانه ازدواج کرده ام ولی.. میدونم که باید فراموش کنم. لطفا کمکم کنید من باید چکار کنم. 

اگر به اندازه ی کافی به این دست درد و دل ها گوش داده باشید در میابید که یک سری کلمات مرتب و مدام در آن ها تکرار میشوند. عشق اولم، بار اولم، اولم، ... . و بر خلاف بقیه ی رابطه های بعد از آن به نظر میرسد که این عمل در گذشته نمانده است.


زیرا چندی پس از اینکه از این بار اول گذشت، عشق اول تا حدی قدرتش را بر ما حفظ میکند. یک شیرینی تلخ تسخیر کننده در روان شما ماندگار میشود و مرتب تکرار میکند آن زمان چه بود و چه چیزی دیگر نیست. مگر اینکه...


اما چرا؟ چرا وقتی حتی بعد از آن رابطه های بهتر، طولانی تر، معقول تر و درست تری داریم باید همین یکی در ذهن ما بشکل متفاوتی باقی بماند. آنها هیچ وقت به اندازه ی اولین رابطه شدید نبوده اند!

تحقیقات دانشمندان روی این موضوع خیلی کم بوده است ولی روانشناشان زبده میگویند که این مانند بانجی جامپینگ یا پرش از ارتفاع است. یه این معنی که شما اولین باری که از هواپیما میپرید را همیشه خیلی بهتر از دفعه ی دهم به یاد می آورید. تجربه های نخست شما همیشه بهتر در ذهن شما می مانند. 

آرت آلون از دانشگاه نیویورک میگوید همیشه اولین بار با هیجان و ترس بیشتری همراه است. در مورد عشق مخصوصا این ترس به صورت ترس از رد شدن درخواست ترس از به اندازه ی کافی خوب نبودن در نظر طرف و اینکه او با شما کنار نیاید، وجود دارد. استرس مخصوصا در دفعه ی اول روابط خیلی مشهودتر است. پس اثری هم که میگذارند با باقی روابطی که در آینده قرار است اتفاق بیافتد متفاوت خواهد بود. اکثر اشخاص روابط بعدی بهتر و با دوام تری دارند و حتی محکم تر ولی این باز نمیتواند از یاد آوری اولین بار در آنها جلوگیری کند. 

مثلا کلیک کردن ناگهانی روی عکس معشوقه ی اول هنگامی که در فیس بوک مشاهده اش میکنند تنها برای این که یک نگاهی بیاندازند...

آرون در ادامه توضیح میدهد علت دیگر اینست که این اتفاق معمولا در دوران نوجوانی رخ میدهد که هورمون ها در جوش و خروش اند و هر اتفاقی در آن دوران تاثیرش بزرگنمایی میشود مثلا دعواهای خانوادگی، یک نمره ی بد، یا هر حادثه‌ی احساسی دیگر. حتی تاثیر نورولوژیکی این میزان هورمون بر یک مغز بالغ هم تاثیر زیادی در هنگام عشق ایجاد میکند که مانند این است که مغز شخص در کوکایین غرق شده است!!


جفرسون سینگر روانشناس با تخصص زندگی نامه نویسی میگوید افراد یک حافظه ی ضربه ای دارند که مخصوص سن 15 تا حدود 26 سالگی است. آنها خاطرات بیشتری را به یاد می آورند و معمولا متمایل اند که آن خاطرات مثبت باشند. چون در این دوره ما خیلی از اولین چیزها را تجربه میکنیم و همچنین پس از آن مرتب به رخداد ها فکر میکنیم و آن ها را باز تصور میکنیم. 


در مورد روابط عاشقانه مخصوصا، این به نظر من یک الگو میشود، چیزی میشود که ما همه چیز را از آن ببعد با آن مقایسه میکنیم و این زمانی که رابطه ی اول شما خیلی هیجان انگیز و در عین حال ناسالم و نادرست بوده میتواند خطرناک باشد. 


شما همیشه با دنبال کردن همان پستی و بلندی های رابطه ی اول در بهترین حالت افسرده و در بدترین حالت تباه میشوید. 


نانسی کالیش از دانشگاه کالیفرنیا که مدتها روابط زوج هایی که دوباره پس از سالها جدایی به هم بازگشته اند را بررسی کرده است، میگوید قدرت عشق اول از آنجا مشخص میشود که تا چه حد در ما تغییر ایجاد کرده است. در اولین رابطه همه چیز انگار جدید است و شما دو نفر هستید که تصمیم میگیرید عشق را چگونه تعریف کنید. او میگوید که هیچ چیز جادویی در مورد رابطه ی اول وجود ندارد به جز اینکه تنها اولین بوده ولی در مورد کسانی که رابطه شان مدتی دچار وقفه شده ولی بعدا باز به هم بازگشته اند و ادامه داده اند جادویی در کار است. 

مخصوصا امروزه با ابزاری مثل فیس بوک این اتفاق بیشتر رخ میدهد. او میگوید، زوج هایی که بازگشت موفقی دارند شخصیت خود را بصورت خاصی تغییر داده اند. ابتدا رابطه ای را شروع کرده اند، در سن مثلا 24 سالگی به مشکل برخورده اند و جدا شده اند و کمی بزرگتر شده اند و دوباره به سراغ هم بازگشته اند.


یک نمونه که خودم روی آن کار کرده ام زوج دنیس و جف بودند که در نوجوانی با هم آشنا میشوند ولی وقتی جف به دانشگاه شهر دیگری میرود به علت کم شدن ارتباطشان از هم جدا میشوند.
 

وقتی آنها 35 سال بعد در مترو واشنگتن همدیگر را میبیند سریعا دوباره عاشق هم میشوند. انگار که اصلا 35 سالی این بین نبوده. آنها پنج سال پس از ازدواج پیش من آمدند و میگویند الان من دو تا درک از او دارم. یکی اون کسی که الان هست و یکی اون شخصی که در 16 سالگی بود.

او میگوید در هرحال 70 درصد روابطی که پس از یک جدایی دوباره متصل میشوند موفق هستند. از نظر او دلیل دیگری برای ماندگار شدن روابط اول اینست که آنها خود ما را در آن زمان که زیبا و جوان و پرانرژی بودیم یاد خودمان می آورند.


 تهیه و ترجمه: Scientific Psychology

سلام خسته نباشید خواهش میکنم حتما متنم و بخونین چون دنبال ی جواب قطعی هستم که بتونم خودمو قانع کنم. 25 سالمه و 7ساله ک پسری در ارتباطم ک دوسال ازم بزرگتره رابطه الکی و بچه گانه ای هم نداریم شاید تا 6 ماه بعد ازدواج کنیم یعنی ب جز ازدواج ب چیز دیگه فکر نمیکنیم. البته این وسط یه تفاوتای سطح سواد و فرهنگی هم وجود داره و به خاطر همین تفاوتا نمیدونم چجوری با خانوادم در میون بزارم که قبول کنن. از طرفی الان ک زیاد ب ازدواجمون نمونده ی برخوردایی میبینم که سرد میشم یسری از دوستاش باعث شدن از نظر اعتقادی ضعیف بشه من ادم مذهبی نیستم بشخصه ولی رعایت یه چیزایی دیگه شده عرف ما مثلا تو ایام شهادت اربعین و... جشن نرفتن مشروب نخوردن اینارو جدیدا رعایت نمیکنه و براشون دلایل خاصی داره. من چیکار کنم با این مشکلات؟ من یفکر اینم ک چجوری پیش خانوادم کمبودای مالی و تحصیلی و حل کنم اونوقت این اخر کار همچین اختلاف نظرایی پیش اومده. چیکار کنم که رابطش با اونایی ک از نظر من خوب نیستن کمتر بشه؟ لطفا راهنماییم کنین. اصلا این رابطه ادامه دادنش میتونه خوب باشه؟ در صورتی که هر دومون میدونیم بدون هم نمیتونیم و شاید بعد از جدا شدن دیگه نتونیم اون ادم قبل بشیم و زندگیمون و داشته باشیم اینو مطمئنم حداقلش از طرفه خودم. باسلام خدمت شما،من یه خانم ۳۰ ساله هستم تقریبا ۵ ماهه جنینمو از دست دادم،از طرف خانواده خیلی بهم میگن که پیگیری کنم ولی خودم از لحاظ روحی اصلا دوس ندارم دوباره باردار بشم چون بارداری خیلی سختی داشتم همش فک میکنم دوباره این اتفاق برام میافته،واقعا الان نمیخوام بارداربشم از طرفی دکترم گفته بهتره بعد ۵ ۶ ماه زودتر اقدام کنی برسر دوراهی قرار گرفتم لطفا کمکم کنید مشاهده همه سئوالات پاسخ داده شده توسط سودابه حاجی آقا محمد 2
سوالات گروه های پزشکی
 1. سوالات قلب و عروق
 2. سوالات داخلی
 3. سوالات پوست و مو
 4. سوالات گوش و حلق و بینی
 5. سوالات دندانپزشک
 6. سوالات داروساز
 7. سوالات پاتولوژی
 8. سوالات هسته ای
 9. سوالات اطفال و کودکان
 10. سوالات زنان و زایمان
 11. سوالات گفتار درمانی
 12. سوالات ارتوپدی فنی
 13. سوالات پزشک خانواده
 14. سوالات جراح عمومی
 15. سوالات کلیه و مجاری ادراری
 16. سوالات مغز و اعصاب
 17. سوالات متخصص چشم
 18. سوالات رادیولوژی
 19. سوالات طب سنتی
 20. سوالات فیزیوتراپی
 21. سوالات متخصص طب کار
 22. سوالات متخصص عفونی
 23. سوالات علوم آزمایشگاهی
 24. سوالات روانپزشکی
 25. سوالات جراحی زیبایی
 26. سوالات روانشناس
 27. سوالات طب سوزنی
 28. سوالات کلینیک دندانپزشکی
 29. سوالات کلینیک
 30. سوالات مهندس پزشکی
 31. سوالات ترمیمی و زیبایی
 32. سوالات پروتز های دندانی و ایمپلنت
 33. سوالات ارتودنسی
 34. سوالات جراحي دهان وفک وصورت
 35. سوالات راديولوژی دهان وفک وصورت
 36. سوالات دندانپزشکی کودکان
 37. سوالات جراحی لثه
 38. سوالات (درمان ریشه (عصب کشی
 39. سوالات بيماريهاي دهان و تشخيص
 40. سوالات دندانپزشک
 41. سوالات مشاور تغذیه و رژیم درمانی
 42. سوالات مغز و اعصاب (نورولوژیست)
 43. سوالات مامایی
 44. سوالات کارشناس
 45. سوالات کاردرمانی
 46. سوالات شنوایی شناس
 47. سوالات ارتوپد
 48. سوالات ترک اعتیاد
 49. سوالات اورژانس
درباره ما
تیم برنامه نویسی آمل وب

تیم ما در سال 1390 متشکل از مهندسان فارغ التحصیل از بهترین دانشگاه های ایران تشکیل شد و فعالیت اقتصادی خود را شروع نمود
درباره ما بیشتر بدانید

حق نشر
کلیه حقوق متعلق به وب سایت های سلامت می باشد
همراهی با های سلامت
ما را در شبکه های مجازی دنبال کنید
Telegram Instagram Twitter
حامیان
نظام پزشکی محک